Nascar

Dale Earnhardt Jr. castiga Daytona 500

NASCAR: Daytona 500” Nu stiam daca o sa mai am sansa sa mai simt asta o data si ma simt la fel de bine ca si data trecuta ” Spune Earnhardt Jr. dupa ce a iesit victorios din Daytona 500.

Dupa ce a castigat Daytona 500, Earnhardt spune ca pune pariu ca nimeni nu a mai tipat atat de tare dupa ce a iesit castigator de la un turneu Nascar.

Cel mai popular sofer din Nascar a castigat a 2-a oara Daytona 500, duminica noapte, de la un deceniu de la prima sa victorie, spargand sirul de 55 de infrangeri de pana acum.

Sa castigi aceasta cursa este o senzatie deosebita pe care o poti simti in acest sport, acceptand trofeul campionatului, spune Earnhardt, ce s-a urcat din masina sa in Victory Lane si a imbratisat fiecare membru al echipei Hendrick Motorsports.

Cand a trecut linia de final in Chevrolet-ul sau cu numarul 88, multi care au depasit o intarziere de 6 ore din cazua ploii, 22 de minute au tipat de incurajare a lui. Earnhard a spus euforic prin radio catre echipa sa ca e mai bine ca prima data. A fost asteptat de Rick Hendrick dupa turul victoriei si detinatorul echipei s-a urcat pe geamul soferului pentru o tura spre Victory Lain.

Ploaia a oprit cursa aproximativ 45 de minute dupa ce a inceput, pentru o intarziere de mai mult de 6 ore. Cand s-a dat drumul la cursa inapoi, Earnhardt a dominat pe acel traseu in care tatal sau a fost ucis intr-un accident din ultima cursa din 2001.

Cursa a fost haotica intr-o concluzie, cu 42 de schimbari de lider si 4 accidente in care au fost implicate mai multe masini.

Earnhardt la intrecut cu mult pe Brad Keselowski la restart, si l-a avut pe colegul sau de echipa Jeff Gordon protejandu-i bara. Dar Denny Hamlin a venit in forta pe teren, iar Earnhardt a avut brusc un pretendent cu o tura inainte de final.

Hamlin a terminat pe locul 2, urmat de Keselowski, cel de-al patrulea loc a fost luat de Hendrick, locul al 4-lea a fost luat de Gordon, iar castigatorul cursei de anul trecut, Jimmie Johnson a luat cel de-al 6-lea loc.