Liga 1 Actualizat: Duminica, 4 Martie 2012, 21:25:20
Dupa o prima repriza dezastruoasa la finalul careia a fost condusa, FC Vaslui a revenit spectaculos in joc in repriza secunda a meciului de la Ploiesti, reusind sa invinga Petrolul in minutele de final. Buhusi a deschis scorul pentru ploiesteni in urma unei erori de arbitraj, Vasluiul a egalat dupa pauza prin penalty-ul transformat de Wesley, pentru ca golul victoriei moldovenilor sa fie inscris de debutantul Nicolae Stanciu in minutul 88.
Cu dorinta de a scapa cat mai repede din zona periculoasa a clasamentului, Petrolul nu s-a gandit decat la victorie in meciul de pe teren propriu cu FC Vaslui, echipa cu o multime de noutati in teren dar si cu un antrenor nou pe banca. Moldovenii au dat impresia ca nu au reusit sa-si omogenizeze relatiile de joc si au parut mereu rupti la mijlocul terenului, in timp ce Petrolul a legat excelent jocul si a tinut foarte bine de minge.
Dupa o prima ocazie de gol a lui Oprita chiar in primele minute, replica Vasluiului a venit in minutul 15 la o faza in care Ndoye, Sanmartean si Temwanjera au colaborat excelent, insa dupa ce a reprimit in careu Temwanjera a reluat cu capul pe langa poarta din pozitie ideala.
Trei minute mai tarziu scorul s-a modificat, insa in urma unei faze care a nascut controverse. Arbitrul a acordat eronat o aruncare de la margine pentru Petrolul, mingea a ajuns la Mihai Dina, care a deviat in fata pentru Boudjemaa, insa acesta era in offside. Asistentul n-a ridicat fanionul de la margine, mingea a ajuns la Buhusi, iar acesta a inscris un gol de generic cu o executie senzationala de la 20 de metri lateral stanga, mingea trecand in traiectorie descendenta prin spatele lui Borjan. Noul portar al Vasluiului a fost batut la primul sut mai serios pe cadrul portii.
A fost nevoie sa treaca un sfert de ora din repriza a doua pentru ca moldovenii sa depaseasca un joc fragmentat si lipsit de actiune si sa ameninte pentru prima data poarta adversa. Adailton a fost aproape de egalare cu o executie in forta din lovitura libera din pozitie centrala, insa mingea care a spart zidul ploiestean a fost respinsa de Gritti de langa bara.
Un minut mai tarziu salvarea vasluienilor a venit de la Milanov, care a stiut excelent cum sa cada in duel cu Bikana in marginea careului advers si sa scoata penalty pentru echipa sa. Wesley Lopes a executat cu multa siguranta sus in dreapta de la 11 metri si Gritti nu s-a putut opune golului egalizator, desi ghicise coltul.
A venit randul ploiestenilor sa sufere o cadere de moral si sa nu mai reuseasca sa reintre in ritmul din prima repriza. De acest moment a profitat excelent trupa lui Augusto Inacio care si-a impins in permanenta elevii spre ofensiva. Sanmartean, Wesley si apoi Nicolae Stanciu au trecut in minutele ce au urmat pe rand pe langa golul care putea duce Vasluiul in avantaj.
Pana la urma, cu doar doua minute inainte de finalul timpului regulamentar de joc, Nicolae Stanciu s-a dovedit mutarea castigatoare a lui Inacio. Jucatorul intrat in repriza secunda a prins un sut senzational in minutul 88 din lateral dreapta, o executie in diagonala de la marginea careului care l-a lasat fara replica pe portarul Petrolului.Petrolul Ploiesti: Gritti – Straut, Melinte, Bikana, Ben Djemia – Mustivar, Negru – Oprita, Boudjemaa (Fl. Dumitru ’69), Buhusi – Dina (Borza ’58, M. Roman ’78). Antrenor: Valeriu Rachita.
FC Vaslui: Borjan – Milanov, Papp, M. Constantin, Paito – R. Costin (Stanciu ’46), N’Doye – Adailton (Gheorghiu ’75), Wesley, Sânmartean – Temwanjera (Yero Bello ’90+1). Antrenor: Augusto Inacio.
Cartonase galbene: Negru ’58, Straut ’87 / N’Doye ’65, Stanciu ’68.
Arbitri: Ovidiu Hategan (central) – Octavian Sovre, Florin Paunescu (asistenti) – Iulian Calin (rezerva).
Observatori: Paul Mincu, Ioan Muresan.
La meci au asistat 1.330 de femei si copii, carora le-a fost permis accesul, conform unei hotarâri a Comitetului de Urgenta al FRF din 8 noiembrie, validata la 17 noiembrie de Comitetul Executiv, potrivit careia femeile si copiii sub 14 ani pot asista din tribune la meciurile programate cu portile închise din România. La 2 noiembrie, Petrolul Ploiesti a fost sanctionata sa joace sase meciuri fara spectatori si sa piarda partida cu Steaua prin forfait, în urma incidentelor care au avut loc la partida din etapa a XII-a a Ligii I, suspendata la 30 octombrie, la scorul de 0-2.Onlinesport: Irina Maxim
Spune-ti parerea: Intra in ciocnirile dintre fanii Ligii 1. Scrie, combate, voteaza. Detalii pe Forum.

Continued here: Debut cu victorie pentru Inacio si Stanciu la Vaslui