Fotbal, Fotbal extern

Povestea semifinalei de cosmar Brazilia – Germania 1-7

Marti pe data de 8 iulie, si miercuri pe data de 9 iulie s-au desfasurat semifinalele Cupei Finale din Brazilia. Meciurile au fost Brazilia – Germania si respectiv Olanda – Argentina.

Primul meci le avea ii avea drept adversari pe brazilieni si pe nemti. Ambele echipe au avut un traseu destul de complicat pana in aceasta faza a competitiei, doar una avea sa mearga mai departe si sa aiba sansa de a se bucura de trofeul mult ravnit al Cupei Mondiale.

Daca ar fi sa facem o analiza a traseului celor doua echipe nu putem observa de ce meciul s-a terminat cu 1-7 in favoarea Germaniei. Ambele echipe si-au castigat grupele cu acelasi numar de puncte (7 pct, 2 victorii si 1 egal). Atat Brazilia cat si Germania au avut meciuri care le-au castigat cu greu si cu emotii in optimi si in sferturi. Brazilia a fost aproape de a fi eliminata in optimi unde a invins Chile la loviturile de departajare. Germania a avut si ea un meci greu impotriva Algeriei in optimi. Seminfinala o avea ca favorita pe tara gazda insa toate gandurile ca Brazilia va avansa in finala Cupei mondiale catre ce-l de-al saselea titlu de acest fel obtinut, au fost rapid alungate.

In minutul 11 Thomas Muller a deschis scorul pentru sectionata Germaniei. Situatia nu parea una disperata dar lucrurile s-au schimbat foarte rapid. In minutele 23, 24  si 26 Miroslav Klose si Toni Kross au ridicat scorul la 0-4 in favoarea nemtilor. Situatia parea una destul de neplacuta pentru Brazilia care in acel moment risca sa fie eliminata. Sansele brazilienilor de a mai reveni au fost diminuate in minutul 29 cand Germania a inscris pentru a cincea oara prin Sami Khedira.

Prima repriza s-a terminat cu scorul de 0 – 5 si se observa ca Brazilia asteapta finalul meciului intrucat erau zdobiti de masina de fotbal germana care a functionat parca mai bine ca niciodata. A doua repriza a venit cu alte mari ocazii printre care si inca 2 goluri din partea Germaniei ce au dus scorul la 7-0. In minutul 90 Oscar Emboaba a marcat golul de onoare pentru Brazilieni.

Brazilia a fost umilita de Germania in meciul de marti, acestia spera sa mai spele din rusine prin castigarea finalei mici care o va juca sambata 12 iulie impotriva Olandei.